ویزای لاتاری آمریکا یا ویزای DV یکی از محبوب ترین ویزای های مهاجرتی میباشد. دی وی مخفف Diversity Visa یا ویزای تنوع نژادیست که با هدف ایجاد تنوع در ساختار جوامع آمریکا میباشد.  

سقف صدور سالانه ی ویزا

طبق قوانین مهاجرتی آمریکا، ظرفیت سالانه 55000 ویزا به این برنامه اختصاص داده است.

سهمیه ی ایران از این ویزا

سهمیه ی تمام کشور ها بیش از 7% از کل ویزا های موجد در سال نیست. این به این معناست که سقف سهمیه ایران از ویزای لاتاری 3850 ویزا است. این سهمیه در سال 2020 با اضافه شدن برنامه ی NACARA  اندکی افزایش یافته و در گذشته، سهمیه ی ایران 3500 ویزا بود.

تاریخچه لاتاری

این برنامه در سال 1990 شروع به دریافت ویزا از طریق پست معمولی کرد. در سال 2012 برای اولین بار ارسال الکترونیکی مدارک از طریق وب سایت سایت وزارت امور خارجه ی آمریکا آغاز شد. در لاتاری برای سال 2021 که ثبت نام آن در سال 2019 انجام شد، ویزاهای NACARA  نیز به سهمیه کشورها اضافه شده و شانس دریافت ویزا به این واسطه افزایش یافته. 

پیش نیاز های ثبت نام لاتاری

•          مدرک تحصیلی مورد نیاز برای ثبت نام: در زمان ثبت نام، شما باید دارای حداقل دیپلم معدل دیپلم آمریکا باشید. این دیپلم در آمریکا 12 ساله است و مانند دیپلم نظام قدیم ایران میباشد. در نظام جدید، با اخذ دیپلم 11 ساله و تمام کردن یک سال مدرک پیش دانشگاهی یا یک سال در دانشگاه، برای اقدام برای این ویزا واجد شرایط میباشید.

•          میزان سابقه کاری مورد نیاز برای ثبت نام: در صورتی که دیپلم دوازده ساله ندارید شرط جایگزین برای ثبت نام موجود میباشد. با مراجعه  به سایت onetonline.org ، اگر در 5 سال گذشته، دو سال در کاری که در این سایت امتیاز SVP 7 به بالا داشته باشد شاغل بوده اید، شما برای ثبت نام بدون دیپلم واجد شرایط میباشید.

•          کشورهای مجاز برای ثبت نام لاتاری: در قوانین مهاجرتی آمریکا، اتباع کشورهایی که در پنج سال گذشته بیش از 50000 ویزای مهاجرتی آمریکا را دریافت کردند مانند کانادا و هند و چین، مجاز به شرکت در این برنامه نیستند. خوشبختانه این محدودیت فعلا شامل اتباع ایرانی نمیشود.

•          محدودیت سنی برای ثبت نام لاتاری: ثبت نام لاتاری آمریکا شرایط ویژه ی سنی ندارد. ولی داشتن دیپلم دوازده ساله عملا محدودیت برای افرادی که هنوز دیپلم خود را تمام نکرده اند ایجاد میکند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در لاتاری

•          پاسپورت: متقاضی اصلی پرونده تنها کسیست که پاسپورت معتبر نیاز دارد.

•          عکس مناسب لاتاری: تمامی اعضای ی خانواده ی متقاضی که قرار است با او مهاجرت کنند نیزا به عکس دیجیتالی با مشخصات مشخص دارند.

•          فرم ثبت نام لاتاری: هر فرد ثبت نامی، نیاز به تکمیل یک فرم 5501 دارد.

 

اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام لاتاری

•          اطلاعات دقیق و کامل هویت متقاضی، مطابق با پاسپورت

•          اطلاعات هویتی متقاضی همچنان مطابق شناسنامه

•          آدرس پستی متقاضی

•          آدرس محل زندگی فعلی متقاضی

•          میزان تحصیلات

•          وضعیت تاهل

•          ایمیل و شماره تلفن تماس

•          اطلاعات هویت همسر متقاضی مطابق شناسنامه

          •اطلاعات هویت فرزندان زیر 21 سال و مجرد مطابق شناسنامه

 

نکات گرین کارت لاتاری

در صورتی که یک فرد در ثبت نام لاتاری انتخاب شود، میتواند با همسر و فرزندان زیر 21 سال خود (در صورتی که ازدواج نکرده اند) به آمریکا مهاجرت کند. به محض ورود به آمریکا، همه ی افراد گرین کارت دریافت میکنند.

برخی افراد به اشتباه گمان میکنن که برنده ی لاتاری همچنین خانه و وسایل دیگر دریافت خواهند کرد. یک برنده لاتاری بعد از ورود به آمریکا  فقط گرین کارت دریافت میکند. این به این معناست که برنده لاتاری و تمام اعضای خانواده اش که برای ایشان اقدام کرده( همسر و فرزندان زیر 21 سال مجرد ) اجازه ی اقامت، کار، تحصیل، زندگی، و خرید و فروش در آمریکا را دارند.

از ثبت نام لاتاری تا شهروندی آمریکا

برای اینکه درخواست شهروندی یا پاسپورت آمریکا را بدهید باید اقلا پنج سال منتظر بمانید. طی این پنج سال شما اجازه کار و فعالیت و تحصیل را مانند یک شهروند آمریکایی دارید، فقط حق رای ندارید و برای مسافرتهایتان باید با پاسپورت ایرانیتان تردد کنید. پس از پنج سال درخواست شهروندی را تقدیم اداره مهاجرت آمریکا خواهید کرد و به محض دریافت شهروندی، شما یک آمریکایی با حقوق یک آمریکایی خواهید بود.

فرمان بن ترامپ

با ریاست جمهوری ترامپ و فرمان شماره ی 9645 یا Travel Ban ، صدور ویزا برای ایرانیان سختتر شده است. با این وجود با تغییر جو سیاسی و احتمال خاتمه ی ریاست جمهوری ترامپ، امید است سیاست های نژاد پرستانه ی کنونی آمریکا نیز به حالت قبل برگردد. در این صورت با کاهش تعداد تقاضا، شانس افرادی که ثبت نام کرده اند بالاتر خواهد بود.